Toskania moja druga ojczyzna odc. 4

Witajcie! Zapraszamy Was na wirtualną podróż do kolejnego włoskiego miasta. Mamy nadzieję że kolejny raz przypomnimy Wam słoneczne, wakacyjne dni !😊☀️

Jeśli nie widzieliście poprzednich naszych wpisów, zapraszamy do naszych aktualności. Znajdziecie w nich odcinki 1-3.

Lucca – Rodzinne miasto kompozytora Giacoma Pucciniego, urodził się tutaj także kolarz Mario Cipollini, jest też siedzibą archidiecezji. W mieście znajduje się parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.

Najlepszym sposobem aby rozpocząć odkrywanie Lukki jest spojrzeć na nią z góry.

  • Torre Guinigi – wspinając się po potężnych murach na wieżę Guinigi lub wchodząc jeszcze wyżej pokonując 207 stopni. Z tych punktów można podziwiać wspaniały widok na dachy całego miasta, który pozwala docenić piękno toskańskiego krajobrazu. Wieża została zbudowana przez bogatą i wpływową rodzinę kupców Lukki w XV w. Ma 45 m wysokości, a na szczycie znajduje się wiszący ogród. By dotrzeć na samą górę trzeba pokonać aż 230 schodków.
Torre Guinigi
  • Torre delle Ore – jest chyba najważniejszą atrakcją wśród turystów. Zainstalowany w 1754 r. Żeby dostać się na samą górę to trzeba pokonać 207 drewnianych stopni.
Torre delle Ore
  • Piazza dell’ Anfiteatro – sama nazwa mówi co się tu kiedyś znajdowało na tym najpiękniejszym placu we Włoszech.  Kościół San Michele zwany także del Foro stoi gdzie kiedyś znajdowało się centrum starożytnej Lukki. Dwie główne ulice Via Fillungo i via San Paolino dziś główne ulice z handlowe i gastronomiczne utrzymują styl starożytnego Rzymu.
Piazza dell’Amfiteatro
  • Duomo di San Martino – pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy to asymetria prawej strony elewacji Duomo, która musiała się dostosować do już istniejącej dzwonnicy. Na polichromowej fasadzie inspirowanej katedrą w Pizie znajduje się pomnik Św. Marcina w akcie podzielenia się swoim płaszczem z bezdomnym. Po prawej stronie znajduje się labirynt, który odnosi się do mitu Ariadny i Tezeusza i symbolicznie do drogi, którą trzeba podjąć w życiu aby szukać drogi odkupienia.  Wnętrze ma 3 nawy i zachowuje niezwykłe dzieła sztuki:

Pomnik Pogrzebowy Ilaria del Carretto

Żona pana Lucca Paolo Guinigi

Starożytny krucyfiks
Duomo di San Martino
Duomo di San Martino

Najciekawszą budowlą miasta są mury Lukki. Nie tyle zdumiewa ich wysokość 12 m, ich długość 4 km i szerokość 30 metrów jak 4 pasy autostrady. Z całą tą przestrzenią naturalne było że miasto przekształciło tę przestrzeń w piękną, wysadzaną drzewami aleję, po której można spacerować, uprawiać sport, organizować imprezy. Miasto podziwiane jest na całym świecie ze względu na swoje walory architektoniczne. Są jedynym przykładem współczesnych murów, które przetrwały nienaruszone aż do dziś. Nigdy nie służyły do obrony miasta ale ochroniły miasto przed wielką powodzią rzeki Serchio w 1812 r.

Mura Lucca

Lucca jest położona w niezwykłym naturalnym krajobrazie. Szkoda byłoby nie skorzystać podczas pobytu w Lucce z tych walorów. Kilka minut od miasta znajduje się Park rzeczny rzeki Serchio, gdzie można spacerować, pływać kajakiem lub prostu wybrać się na piknik.

Parco Fluviale del Serchio
Parco Fluviale del Serchio

Kuchnia Lukki wykorzystuje bogatą tradycję toskańską. Biedna, oryginalna, zawsze wykorzystująca produkty lokalne. Wśród pierwszych dań wyróżniają się zupy takiej jak zupa orkiszowa z fasolą, ziołami i szynką; garmuggia z cebulą, groszkiem, karczochami. Warto spróbować farinatta, tordelli (świeży makaron), matuffi (miękka polenta). Drugie dania to duszony królik, pieczony dorsz z ciecierzycą, rovelline – panierowane i smażone plastry wołowiny w sosie pomidorowym z kaparami. Jeśli chodzi o desery to trzeba spróbować buccellato – typowy pączek z rodzynkami i anyżem. Jest tak znany że jest nawet lokalne przysłowie, które mówi że kto przyjeżdża do Lukki  i nie zje Buccellato to tak jak by nigdy nie był w Lucce. Innym typowym deserem jest zupa lucchese jest to odmiana buccellato zmiękczona Vin Santo, truskawkami aromatyzowanymi winem i śmietaną.

Obserwujcie naszą stronę internetową – niebawem kolejna słoneczna podróż !

Zapraszamy Was też na profil FB

https://www.facebook.com/okiesmwola