Rowerowe podróże małe i duże-zapowiedź

Pogoda w ostatnich dniach niestety nie dopisuje, ale gdyby tak spróbować przywołać nieco cieplejsze dni i zaplanować aktywności na zbliżające się wielkimi krokami lato? Zapraszamy Was do przeczytania zapowiedzi naszego nowego cyklu wpisów, który rozpoczniemy w maju. Tym razem wyruszymy na rowerowe podróże małe i duże.

♥

1.

Czas pandemii jest niezwykle trudny dla wszystkich. Na pewno większość z nas tęskni za aktywnością fizyczną. Pomysłem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest jazda na rowerze i wycieczki rowerowe. Mam na imię Agnieszka i przygotowałam dla Was serię wpisów o tej aktywności. Zanim jednak ruszymy razem w wirtualny świat podróży rowerowych, zobaczcie jak się do nich przygotować.

ROWERY I JA

Na rowerze jeżdżę od zawsze. Na początku były to krótkie wycieczki, później dłuższe nawet kilkunastodniowe wyprawy. Miłość do rowerów wykiełkowała dawno temu i trwa do dziś. Za mną już kilkadziesiąt wycieczek rowerowych i kilka większych wypraw. Od wielu lat towarzyszły mi różne rowery-każdy z nich miał imię i był wyjątkowy. Obecnie w moich zbiorach zostały już tylko 2. Dziś przemierzam rowerowe trasy z Perełką, rowerem który przejechał tysiące kilometrów i nigdy mnie nie zawiódł. Perełka ma ramę szosową, przygotowana jest do jazdy w trudnym terenie i ma duuuużo wdzięku. Na pewno niebawem bliżej ją poznacie.

PRZYGOTOWANIA DO JEDNODNIOWYCH WYCIECZEK

Chcieć to móc- niejednokrotnie się o tym przekonałam. Nie liczy się sprzęt najwyższej klasy i gadżety, których na rowerowym rynku jest mnóstwo. Owszem wiele z nich pomaga w komfortowym przemierzaniu świata, ale uwierzcie że nie są one niezbędne. Jeśli macie w sobie chęć poznawania świata i lubicie aktywność fizyczną, nic nie stoi na przeszkodzie żeby rozpocząć rowerową przygodę.

ROWER

Pewnie wielu z Was kiedyś zadało sobie pytanie jaki rower wybrać. Trwająca pandemia odwróciła trendy aktywności fizycznej i zainteresowanie rowerami sięgnęło szczytu. W sklepach brakuje rowerów, łańcuchy dostaw wielu części zostały przerwane ale ….dla chcącego nic trudnego! Jeśli nie macie jeszcze swojego dwukołowego pojazdu, warto już dziś rozpocząć poszukiwania. Decyzja o wyborze jednośladu nie jest łatwa. Możecie wybrać spośród wielu rodzajów rowerów górskich, szosowych, turystycznych oraz szosowych. Wszystko zależy od tego gdzie chcecie jeździć i jakie trasy przemierzać. Ja polecam Wam szczególnie kategorię rowerów turystycznych oraz rowery szosowe typu ,,Gravel” czyli miks szosy, przełaja i roweru górskiego który poradzi sobie całkiem nieźle na asfalcie, ale w lekkim terenie nie będzie zostawał w tyle za rowerem górskim. Do większości z tych rowerów można założyć bagażnik dedykowany do umocowania na nim rowerowych sakw, co również może być bardzo pomocne podczas wycieczek.

SPRZĘT I ODZIEŻ

W zależności od tego jakie trasy będziecie przemierzać, warto przyjrzeć się uważnie temu co będzie nam potrzebne. Zawsze należy pamiętać, aby być przygotowanym na różne warunki pogodowe oraz o tym że nasza wycieczka może się przedłużyć. Na krótkie i długie wycieczki bezwzględnie potrzebujemy oświetlenia przedniego i tylnego oraz sygnału dźwiękowego w postaci dzwonka. Warto mieć także zapasową dentkę, mini zestaw naprawczy, 2 bidony z wodą oraz pompkę rowerową. Jeśli chodzi o odzież to pierwszym i według mnie NIEZBĘDNYM rowerowym nakryciem głowy jest kask. Muszę przyznać, że o słuszności jego używania przekonałam się już wielokrotnie. Pod kask i na szyję warto ubrać bandanę, która w chłodne dni chroni przed zimnem, a w upały przed poparzeniami. Warto zaopatrzyć się także w rękawiczki rowerowe zapobiegające odciskom przy dłuższych wyprawach, krótkie i długie spodnie rowerowe ze specjalną wkładką oraz odzież termoaktywną i przeciwdeszczową. Bez wątpienia okulary przeciwsłoneczne są również bardzo istotne. Zapobiegnie to problemom z oczami, zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek.

Z takim wyposażeniem można wyruszyć na jednodniową wycieczkę. W kolejnych wpisach opowiem Wam jak przygotować się na kilkudniową wyprawę. Przed nami rowerowe podróże małe i duże!

Do zobaczenia w maju!