Bocian DIY

Witajcie,

Chyba wszyscy chcemy już powitać wiosnę. Dziś prezentujemy Wam kolejny odcinek z naszego cyklu DIY, w którym pokazujemy jak można stworzyć bociana z łatwo dostępnych w domu materiałów.

Bociany to ptaki, które zna chyba każdy. Są one uznawane za klasyczny zwiastun nadejścia wiosny. Bociany na dachu domostwa to nie tylko przede wszystkim pomyślność oraz szczęście pod wieloma względami.

Zanim przystąpicie do twórczej aktywności wraz z Waszymi pociechami, mamy dla Was kilka ciekawostek o tych cudownych ptakach:

1. Bociany zwykle żyją w parach, kiedy przychodzi jednak czas na podróż do Afryki, zbierają się w wielkie stada.

2. Podczas wędrówki mogą przelecieć nawet do 12 tysięcy kilometrów.

3. Bocian biały jest mięsożerny, żywi się szczególnie rybami, owadami, płazami, gadami, a także małymi ssakami i ptakami. Nie żywi się żabami tak jak się zwykle uważa.

4. Chociaż biały i czarny bocian pochodzą z tej samej rodziny, to za sobą nie przepadają. Czasami odlatują wspólnie do Afryki. Bociany czarne gnieżdżą się na drzewach liściastych w lasach, przy rzekach, rozlewiskach wody i na terenach podmokłych. W gnieździe zbudowanym z trawy, mchu i gałęzi samica składa 3 – 4 jaja. Żywią się one żabami, drobnymi rybami i czasami gryzoniami. Bociany czarne raczej rzadko klekocą.

5. Bociany osiągają wzrost nawet do 120 centymetrów, natomiast skrzydła mogą rozłożyć na szerokość 2 metrów.

6. Bociany zależą do dosyć „małomównych” ptaków. Klekot jest najbardziej znanym głosem, który z siebie wydają. Dorosłym bocianom zdarza się syczeć, jednak jest to dźwięk bardzo cichy i dlatego słabo słyszalny dla człowieka.

7. Pisklęta wydają z siebie znacznie więcej dźwięków, głownie do komunikacji z rodzicami. Jest to pisk, syczenie, a nawet coś przypominającego mruczenie kota. Nie porozumiewają się za pomocą klekotu, gdyż ich dzioby twardnieją dopiero z biegiem czasu i są wówczas po prostu zbyt miękkie.

8. Chociaż bociany wyglądają raczej na łagodne ptaki, to zdarza się im upolować większą zwierzynę, np. zające czy łasice.

9. Średnia długość życia bociana wynosi od 8 do 9 lat. Istnieją jednak rekordziści, którym udało się przeżyć nawet trzydzieści lat. Śmiertelność wśród bocianów jest dość wysoka. Najtrudniejszy jest pierwszy rok, jednak nawet później wiele ptaków tego gatunku umiera.

Życzymy Wam super zabawy !

BOCIAN DIY